Domov > Novinky > Obsah

Prečo olympijskí potápači používajú vírivky po ponore?

Aug 15, 2016

Olympic athlete


Títo olympionici sa často sťahujú do blízkej vírivky, aby sa rýchlo namočili. Naša otázka: prečo?

 

Podľa článku vo Washingtone Post existuje niekoľko dôvodov, prečo potápači hľadajú dobré namočenie.

Bývalý potápač z University of Rutgers David Feigley ponúka jednoduchý dôvod. Bazénová voda je studená a „Divers nepáči studenú vodu“. Horúca vaňa nepomáha výkone potápača, ale poskytuje potápačovi príležitosť „relaxovať a sústrediť sa“, hovorí Feigley.

 

Vírivka je novinkou v športe, hovorí Feigley; Keď bol v roku 1966 spoluzakladateľom potápačského tímu Rutgers, nikde sa nenašli SPA HOT TUBS. Po potápaní som tam len stál a zachvel sa, hovorí.


 

Ralph Reiff, atletický tréner a výkonný riaditeľ športového vystúpenia St. Vincent v Indianapolise, tiež pripúšťa, že vírivka je ľahkým spôsobom, ako sa zahriať.

 

„Nijako sa to nelíši od udalostí na trati a na poli, kde si športovci navliekli pot a zabehali sa po trati,“ hovorí Reiff. "Udržuje ich svaly v končatinách a je to určite súčasť ich mentálnej rutiny."

Doug Beavers, programový riaditeľ v Montgomery Dive Club, hovorí, že vírivky sú obzvlášť vítané vo veľkých súťažiach.

 

„V zariadení s tonom divákov,“ hovorí, je dôležité regulovať teplotu vzduchu. "Očakávajúc teplo z celého množstva telies, teplota vzduchu klesá dole a bazény majú chladnejšiu vodu ako potápači." Z tohto dôvodu je vírivka pre potápačov skvelým spôsobom, ako „udržiavať svaly teplé a uvoľnené“, najmä pri udalostiach, pri ktorých môžu byť jednotlivé ponory vzdialené 20 alebo 30 minút.

 

A samozrejme, je tu psychika. Ak potápač používa vírivku SPA ako súčasť svojho tréningového programu, je nevyhnutné pokračovať v súťaži.

 

„Títo potápači majú veľmi pravdepodobne horúcu vaňu vo svojom bežnom výcvikovom zariadení,“ vysvetľuje Beavers a jej používanie sa môže stať kľúčovým prvkom súťažného rituálu športovca. Takéto rituály môžu športovcom pomôcť sústrediť sa, aj keď sú v neznámom prostredí.


444.jpg