Prečo používajú olympijské potápače horúce vane po ponore?

- Aug 15, 2016-

Videli ste to už predtým: olympijský potápač stúpa po rebríku, zhlboka sa zhliadne a znova sa ponorí do bazénu.

Ale všimli ste si, čo potom príde? Často sa ti Olympiáni ustúpia do blízkej horúcej vane na rýchle nasiaknutie. Naša otázka: prečo?

Podľa článku vo Washington Post existuje niekoľko dôvodov, prečo potápači hľadajú dobré nánosy.

Bývalý potápač Rutgers University David Feigley ponúka jednoduchý dôvod. Bazénová voda je studená a "Potápači nemajú radi studenú vodu". Horká vanička nepomáha výkonu potápača, ale poskytuje príležitosť pre potápača "relaxovať a sústrediť sa", hovorí Feigley.

Horká vanička je oveľa novšia, hovorí Feigley; keď v roku 1966 bol spoluzákazníkom tímu Rutgers, SPA HOT TUBS sa nenašiel nikde. Po skoku "som tam len stála a zachvátila sa," hovorí.

Ralph Reiff, atletický tréner a výkonný riaditeľ športového predstavenia sv. Vincenta v Indianapolise, tiež pripúšťa, že horúca vaňa je jednoduchý spôsob, ako sa zahriať.

"Nie je to iné ako traťové a poľné udalosti, kde športovci dávajú pocit a bežia po trati," hovorí Reiff. "Zachováva ich svaly a je to určite súčasť duševnej rutiny."

Doug Beavers, riaditeľ programu v Montgomery Dive Club, tvrdí, že vírivé vane sú zvlášť privítané vo veľkých súťažiach.

"V zariadení s tonou divákov," hovorí, je dôležité riadiť teplotu vzduchu. "Očakávajúc teplo z mnohých telies, znižujú teplotu vzduchu a bazény majú chladnejšie vody ako potápači." V tejto súvislosti je horúca vaňa skvelým spôsobom, ako potápači "udržiavať svaly teplo a voľné", najmä počas udalostí, v ktorých môžu byť ponory jednotlivca 20 alebo 30 minút od seba.

A, samozrejme, je tu psychika. Ak potápač používa SPA kúpeľ na horúcej vode ako súčasť svojej tréningovej rutiny, je nevyhnutné pokračovať v tréningu na súťažiach.

"Títo potápači majú pravdepodobne v ich bežnom tréningu horúcu vaňu," vysvetľuje Beavers a používanie sa môže stať kľúčovým prvkom športového rituálu športovca. Takéto rituály môžu pomôcť športovcom zostať sústredení napriek tomu, že sú v neznámej atmosfére.

444.jpg

Dvojica:Snívanie kúpeľnej vaňa doma? Ďalšie:Ako správne udržiavať vírivku