Veda za olympijským potápačským bazénom v Riu sa zrazu stala bažinatá zelená

- Aug 11, 2016-

Tesne pred ženskou synchronizovanou 10-metrovou potápčkovou súťažou v Riu v utorok (9. augusta) sa voda v bazéne zmenila z jasne modrej na bažinatú zelenú. Britský olympionik Tom Daley a americký David Boudia, ktorý vyhrali bronzovú a striebornú medailu v mužskej potápačskej akcii v rovnakom bazéne, keď to bola jasná modrá, sa dostali na Twitter, aby vyjadrili nedôveru nad nepríjemnou zmenou farby.

nasledovať

David Boudia  

@davidboudia

Počkáš, niekto, kto hrá vtip, alebo dnes oslavujeme deň svätého Pattyho v Riu? #divingpond   #Olympics

 

Čo sa vlastne stalo?

Zelený odtieň, ktorý sa objavil vo vode v utorok v olympijskom potápaní, bol "kvôli šíreniu rias spôsobenému horúčavou a nedostatkom vetra" na mieste konania, povedal dnes organizátor CNN Rio 2016 .

Ak hladina chlóru klesne pod odporúčané hodnoty 1-3 ppm, čo je ekvivalent 3-5 miligramov na liter vody , môže dôjsť k rozpadu rias - a chlór sa môže odparovať v teple. "Keď sa zahreje a je veľa slnka, horí chlór a napája riasy," povedal Jonathan Schulhoff, obchodný riaditeľ Arthur Edwards Pool a Spa Center v New Yorku, povedal Quartz. Rasy potrebujú fotosyntetizovať, aby mohli rásť, takže je veľmi pravdepodobné, že sa dostanú do povrchu v horúcej krajine, ako je Brazília, vysvetlil Schulhoff.

Spóry rias môžu vstúpiť do bazéna , ktoré prináša vietor, dážď alebo dokonca kontaminované plavky alebo vybavenie. Podmienky, ako je chemická nerovnováha vo vode v bazéne, teplé teploty, slnečné svetlo alebo prítomnosť živín, ako sú dusičnany alebo oxid uhličitý, môžu viesť k rozkvetu rias.

Je to bezpečné?

Farba bazénu nemusí nevyhnutne znamenať jej bezpečnosť . Pokiaľ je chlór opravený, farba sa nemusí upraviť, ale bazén nebude v krátkodobom horizonte ohrozovať ľudské zdravie.

Samotná riasa je len rastlina a nie je to nebezpečné. "Keď plávate do jazera, v jazere sa nachádza veľa rias a ďalších vecí," uviedol v rozhovore pre Quartz vedúci spoločnosti Pool and Spa Center. "Ale som v poriadku, vy ste v poriadku."

Bagin vysvetľuje, že hrozba infekcie alebo choroby je pomerne nízka. Parazity ako Cryptosporidium a Giardia sa môžu objaviť v nehygienickej vode, ale majú tendenciu bežnejšie ovplyvňovať bazény s dojčatami a deťmi, pretože deti majú nedostatok osobnej hygieny. V potápačskom vrte, ktorý používajú iba profesionálni športovci, to naozaj nezáleží.

Okrem toho komisia už testovala vodu a oznámila, že je v bezpečí.

nasledovať

Prečo je bazénik vodného pólu susediaci s potápačskou studňou stále modrý?

Jedna možnosť, hovorí Bagin, je, že filter potápačského bazéna nemusí behať dostatočne dlho; keď je voda stále, riasenie rias sa stáva pravdepodobnejšie. Takže filter bazénu vodného pólu mohol bežať dostatočne dlho a potápačská studňa nebola. Pri takej obrovskej športovej udalosti však filtre pravdepodobne bežia nepretržite v oboch bazénoch.

Lepšie vysvetlenie? "Len zlá vodná chémia," špekuluje Bagin. Dokonca aj v prípade, že oba bazény majú rovnaké úrovne chlóru, ten, ktorý preteká potápačské súťaže, nemusel dostatočne stabilizovať chlór. Stabilizátory sú ako slnečný ochranný prostriedok pre chlór: chránia ho pred tým, ako ho vyžarujú slnečné ultrafialové žiarenie a odparujú sa.

Môže to byť opravené?

"Vodné testy v potápačskom bazéne Aqua Center Maria Lenka boli vykonané a neexistuje žiadne riziko pre zdravie športovcov," komisia napísala v e-mailu Quartzovi. "Uskutočnili sme vyšetrovanie a príčiny sú pokles alkalinity bazénu. Zvýšené využívanie bazénu v posledných týždňoch je dôvodom zmeny farby. Zlepšili sme bazény a úrovne zásaditosti sa už zlepšili. Očakávame alkalickosť a farba sa vráti do normálu veľmi krátko. "

Po testovaní vody výbor dospela k záveru, že neexistuje žiadne riziko pre športovcov, uviedla CNN. Tiež povedal, že potápačská studňa by mala byť späť do normálnej farby pre udalosti v stredu.

Avšak sľub výboru, že odstrániť farbu, môže byť ťažké sledovať. "Akonáhle kvitne riasy, musíte super chlorovať bazén, ktorý bude všetky riasy spáliť," povedal Schulhoff. Takéto ošetrenie šokom vyžaduje, aby hladina chlóru dosiahla viac ako 10 ppm a "keď je chlór taký vysoký, nemôžete byť v ňom" aspoň počas nasledujúcich 24 hodín, povedal Schulhoff. Dokonca aj potom môže trvať dni alebo týždne, kým sa hladina chlóru úplne obnoví normálnosť. Častice mŕtvych rias musia byť tiež fyzicky odstránené. V jeho skúsenostiach s obytnými bazénmi, Schulhoff hovorí, celý proces môže trvať tri až päť dní. Pri bazénoch olympijskej veľkosti by to pravdepodobne trvalo dlhšie.

Dvojica:BUBLINY? ÁNO! ALE NIE PÁNA V Horkej rúre, PROSÍM! Ďalšie:Katie Price len skrýva svoje bohaté aktíva, ako sa postrieká okolo topless v horúcej vaničke pre Cheeky Instagram Video