Domov > Novinky > Obsah

Veda za tým, prečo olympijský potápačský bazén v Riu zrazu zmenil močaristú zeleň

Aug 11, 2016


Tesne pred synchronizovanou 10-metrovou súťažou žien o potápanie na platforme v Riu v utorok (9. augusta) sa voda z bazéna zmenila zo svetlo modrej na bažinato zelenú. Britský olympionik Tom Daley a Američan David Boudia, ktorí získali bronzovú a striebornú medailu na mužskom potápačskom podujatí v tom istom bazéne, keď to bolo zreteľne modré, sa na Twitter vyjadrili nedôverou v znepokojujúce zmeny farieb.


nasledovať

                                             

David Boudia  

Dav @davidboudia

Počkajte, niekto hrá vtip, alebo oslavujeme Deň sv. Patty skoro v Riu? #divingpond   #Olympics


Čo sa vlastne stalo?

Zelený odtieň pozorovaný vo vode v utorok na olympijskom potápačskom ihrisku bol „kvôli množeniu rias spôsobených teplom a nedostatkom vetra“. Miestny organizačný výbor Rio 2016 to dnes povedal CNN.

Keď hladina chlóru klesne pod odporúčané 1-3 diely na milión (ppm), čo je ekvivalent 3 - 5 miligramov na liter vody, môže dôjsť k rozkvetu rias - a chlór sa môže v horúcom odparovať. "Keď sa zahrieva a je tu veľa slnka, spaľuje chlór a živí riasy," povedal Quartz Jonathan Schulhoff, maloobchodný manažér bazéna a kúpeľného centra Arthur Edwards v New Yorku. Riasy musia fotosyntetizovať, aby rástli, takže je veľmi pravdepodobné, že sa objavia v horúcej krajine ako Brazília, vysvetlil Schulhoff.


Spóry rias môžu vstúpiť do bazéna privodeného vetrom, dažďom alebo dokonca kontaminovanými plavkami alebo vybavením. Podmienky ako chemická nerovnováha v bazénovej vode, teplé teploty, slnečné žiarenie alebo prítomnosť živín, ako sú dusičnany alebo oxid uhličitý, môžu viesť k rozkvetu rias.

Je to bezpečné?


Farba bazénu nemusí nutne naznačovať jeho bezpečnosť. Pokiaľ je chlór korigovaný, farba sa nemusí upravovať, ale bazén v krátkodobom horizonte nebude predstavovať žiadne ohrozenie zdravia ľudí.

Samotné riasy sú iba rastliny a nie sú nebezpečné. "Keď plávate v jazere, v jazere sa odohráva veľa rias a ďalších vecí," uviedol v rozhovore pre spoločnosť Quartz firemný šéf spoločnosti Pool and Spa Center. "Ale som v poriadku, si v poriadku."


Bagin vysvetľuje, že hrozba nákazy alebo choroby je pomerne nízka. Parazity ako Cryptosporidium a Giardia sa môžu objaviť v nehygienickej vode, ale majú tendenciu častejšie ovplyvňovať bazény s dojčatami a deťmi, pretože deti majú tendenciu postrádať osobnú hygienu. Pri potápaní, ktoré dobre používajú iba profesionálni športovci, to nie je problém.

Navyše, výbor už vodu testoval a oznámil, že je bezpečná.


nasledovať

Prečo je bazén s vodnými pólami pri potápaní dobre modrý?

Jednou z možností je, že filter potápačského bazéna nemusí fungovať dostatočne dlho; keď je voda stále, je rast rias pravdepodobnejší. Takže filter bazéna vodného póla bežal dosť dlho a potápačská studňa nebola. Pri takej veľkej športovej udalosti však filtre pravdepodobne fungujú nepretržite pre oba bazény.

Lepšie vysvetlenie? "Len zlá chémia vody," špekuluje Bagin. Aj keď oba bazény mali rovnaké hladiny chlóru, tá, ktorá organizuje potápačské súťaže, pravdepodobne nemala dostatok stabilizátorov pre chlór. Stabilizátory sú ako opaľovací krém pre chlór: chránia ho pred tým, ako ho zjedli ultrafialové lúče a odparia sa.

Dá sa to opraviť?


„Uskutočnili sa vodné testy v potápačskom bazéne Maria Lenk Aquatic Center a neexistuje žiadne riziko pre zdravie športovcov,“ napísala komisia do e-mailu pre Quartz. „Urobili sme vyšetrenie a príčinou je zníženie zásaditosti bazénu. Zvýšené využívanie bazéna v posledných niekoľkých týždňoch je dôvodom zmeny farby. Liečili sme bazény a úrovne alkality sa už zlepšili. Očakávame, že zásaditosť a farba sa čoskoro vrátia k normálu. “


Po testovaní vody komisia dospela k záveru, že pre športovcov neexistuje žiadne riziko, informovala CNN. Uviedla tiež, že potápačská studňa by sa mala vrátiť k normálnym farbám udalostí v stredu.


Sľub výboru o stanovení farby však môže byť ťažké dodržať. "Akonáhle riasy kvitnú, musíte superchlorovať bazén, ktorý spáli všetky riasy," povedal Schulhoff. Šokové ošetrenie, ako je toto, si vyžaduje, aby sa hladiny chlóru dostali nad 10 ppm, a „keď je taký vysoký chlór, nemôžete byť v ňom“ najmenej ďalších 24 hodín, povedal Schulhoff. Dokonca aj potom môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, kým sa hladina chlóru úplne vráti do normálu. Častice mŕtvych rias sa musia tiež fyzicky odstrániť. Podľa jeho skúseností s rezidenčnými bazénmi môže celý proces trvať tri až päť dní. Pri bazénoch olympijskej veľkosti by to pravdepodobne trvalo dlhšie.


sparelax hot tub