Domov > Novinky > Obsah

Ružová vírivka Mika Tajima je najhorúcejšie verejné umelecké dielo v lete

Jun 13, 2016

   

        

Po ohromení a pobavení umeleckého sveta tento minulý rok na jeseň s obrovskou sochou zadku pripravenou na vírus, ktorú vytvorila Anthea Hamiltonová, Centrum sochárstva v Long Island City odhalilo ďalšiu veľkú vec pre letnú sezónu: Dočasný verejný umelecký projekt umelkyne Miky Tajima s názvom Meridián (zlato).

Práce predstavila umelkyňa Mika Tajima a výkonná riaditeľka Sculpture Center Mary Ceruti. Foto: Eileen Kinsella .


Práca bola odhalená 9. júna v krásnom - a v tom čase vetrom - Hunters Point Park South v Long Island City. Horúca vaňa je posadená na okraji rieky East River a je postavená proti veľkým výhľadom na panorámu Manhattanu, ktorá slúži ako majestátne pozadie.


Meridian Gold je horúca ružová socha „gejzírov“, ktorá je lemovaná lavicami. Diváci sú vyzvaní, aby sa vyšplhali dovnútra za účelom relaxácie a spontánneho rozhovoru. Hlavný úlovok? Namiesto toho, aby to bol skutočný gejzír, je to oblak vodnej pary, ktorý strieľa nahor, ktorého farba sa mení medzi purpurovou a bledou azúrovou.


Keď para uniká vo vetre, podľa vyjadrenia SculptureCenter vytvára „oblaky technickej farby“. Farba pary „v reálnom čase zodpovedá globálnemu sentimentu na zlato, čo sa odráža v kolísaní cien komodity“.Výkonná riaditeľka Sculpture Center Mary Ceruti. Foto: Sam Deitch / BFA.com

 

Výkonná riaditeľka spoločnosti Longtime SculptureCenter Mary Ceruti a umelec boli počas súkromného vodného pobrežia po ruke, aby poskytli podrobnejšie informácie o práci. Ceruti privítal dav a vysvetlil, že sochy boli vybrané účastníkmi Public Process, programu inštitúcie pre študentov stredných škôl, ktorý používa New York ako pozadie na skúmanie histórie a dosahu verejného umenia a jeho vplyvu na komunitu.


 

„Desať študentov stredných škôl dostalo v lete nárazový kurz verejného umenia, keď strávili dva týždne štúdiom verejného umenia a verejných priestranstiev,“ uviedol Ceruti. Program zahŕňal množstvo exkurzií a hosťujúcich rečníkov vrátane urbanistov, dizajnérov a architektov architektov, po ktorých nasledovali návštevy troch rôznych umeleckých ateliérov vrátane Tajima a predtým, ako si účastníci vybrali návrh jedného umelca.

Študenti „skutočne zareagovali na to, ako Mika premýšľa o digitálnej ekonomike a informačnej ekonomike, v ktorej pracujeme, ao tom, ako prejaviť emotívne aspekty,“ povedal Ceruti. „Myslím si, že to skutočne rezonovalo pre túto generáciu 14, 15, 16 a 17 rokov.“


Ceruti, ktorý opísal plánovanie a potrebu wi-fi, vody a elektriny, dodal: „Nie je to umelecké dielo od spoločnosti Plop. Je to skutočne spojené.“

„Bolo to naozaj úžasné stretnutie, premýšľať o tom, aký vplyv môže mať tento diel, a premýšľať o tom, ako rozšíriť svoju prax vo verejnej sfére,“ uviedla Tajima, ktorá bola vhodne športovými zlatými topánkami.

Pokiaľ ide o rozhodnutie nechať svetlá odzrkadľovať kolísajúcu cenu zlata, Tajima poznamenáva, že ide o komoditu, v ktorej hodnota „nemusí súvisieť s ponukou a dopytom, ale v skutočnosti súvisí s sentimentom ľudí a s neistotou alebo istotou, ktorú cítia. . "

"Práve teraz má tento kus tendenciu byť na ružovej strane, čo znamená, že cena zlata prudko stúpa. Je to ako najvyššia v histórii za dva roky," dodala.

„Myslel som na to ako na nejaké spoločenské miesto, ktoré by sme mohli uvažovať o tejto materialite, zatiaľ čo čelíme finančnému centru sveta,“ uviedla Tajima v kúpeľoch / vírivkách .

Hunters Point South Park je jedným z najnovších parkov v New Yorku. Úplne prepracovaný a teraz krásne upravený nábrežný priestor bol donedávna opustenou oblasťou. Transformovaný priestor má teraz masívny trávnik, beh psov a promenádu pri vode. Meridián (Zlato) tu bude k dispozícii do 25. septembra.

Verejnosť sa vyzýva, aby oslávila tento projekt v deň komunity naplánovaný na sobotu 11. júna od 11:00 do 12:30 h. Budú prebiehať rodinné aktivity a občerstvenie.