Domov > Novinky > Obsah

Účinná liečba žien s polycystickým ovariálnym syndrómom v horúcej vani

Aug 07, 2018

Podľa nového výskumu môžu obézne ženy s polycystickým ovariálnym syndrómom (PCOS) zdokonaliť svoj zdravotný výhľad mimoriadne príjemnou formou terapie: pravidelné sedenia vo vírivke.

Výskum zistil, že namočenie v horúcej vani niekoľkokrát za týždeň počas dvoch mesiacov vedie k zlepšeniu miery kardiovaskulárneho zdravia, priaznivým zmenám v tukovom tkanive a iným zlepšeniam, ktoré naznačujú znížené riziko cukrovky alebo iných metabolických porúch.

PCOS, ktorá postihuje jednu z 10 žien vo fertilnom veku, je komplexná endokrinná porucha, ktorá je často poznačená abnormálnymi menštruačnými cyklami, vysokými hladinami testosterónu a tvorbou cysty na vaječníkoch. Je spojená s neplodnosťou spolu so zvýšeným rizikom obezity a cukrovky, výsledky, o ktorých sa predpokladá, že súvisia so zápalom a dysfunkciou v tukovom tkanive.

"Naše nálezy sú vzrušujúce, pretože sa zdá, že opakované vystavenie teplu zvráti časť zápalu tukov, ktorá môže v tejto populácii spôsobiť poškodenie metabolického zdravia," uviedol Brett Romano Ely, doktorand na oddelení ľudskej fyziológie na univerzite v Oregone. študovať. "Spolu s týmto znížením zápalu sme pozorovali zlepšenie funkčných výsledkov súvisiacich s inzulínovou rezistenciou.To znamená, že pravidelné používanie horúcich kúpeľov by mohlo byť potenciálne použité ako terapia v populáciách so zvýšeným rizikom vzniku metabolických ochorení ako je diabetes typu 2."

Ely predloží výskum na výročnej schôdzi Americkej fyziologickej spoločnosti počas stretnutia experimentálnej biológie v roku 2018, ktorá sa konala v dňoch 21. až 25. apríla v San Diegu.

Výskum prispieva k stále väčšiemu počtu dôkazov o prínosoch tepelnej terapie pre zdravie. Je to prvá štúdia skúmajúca vplyv na ženy s PCOS a prvý, ktorý sa zaoberá zmenami v tukovom tkanive pred a po tepelnej terapii.

V štúdii sa šesť obéznych žien s PCOS podrobilo 1-hodinové sedenie v horúcej vane trikrát až štyrikrát týždenne asi dva mesiace. Výskumníci analyzovali vzorky tukových tkanív, ktoré boli odobraté na začiatku a na konci štúdie, a testovali aj citlivosť na inzulín u štyroch žien.

Po uplynutí dvoch mesiacov zaznamenali ženy počas perorálneho testu glukózovej tolerancie zníženie glukózy na lačno (čo naznačuje znížené riziko vzniku cukrovky), zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie (čo naznačuje znížené riziko srdcových ochorení) a ďalšie zlepšenia v opatreniach zdravia srdca a metabolizmu. Prekvapivo niektorí účastníci hlásili pravidelné menštruačné cykly počas štúdie, čo naznačuje, že teplo by mohlo pomôcť zmierniť niektoré základné fyziologické procesy spojené s PCOS.

Výskumníci špekulujú, že sedenie vo vírivke môže priniesť niektoré z rovnakých výhod ako aeróbne cvičenie, pretože obidve aktivity zvyšujú telesnú teplotu. To spôsobuje zvýšenie toku krvi na pokožku ako chladiaci mechanizmus.

"Vidíme vzorky krvného toku u osôb vo vírivej vani, ktoré vyzerajú ako to, čo vidíme u subjektov počas aeróbneho cvičenia, takže táto zmena toku krvi môže mať podobný prínos pre cvičenie na zdravie krvných ciev," povedal Ely.

Navyše vystavenie teplu spôsobuje, že telo zvyšuje proteíny známe ako proteíny tepelného šoku, ktoré sa podieľajú na znižovaní zápalu, na opravách poškodených inzulínových receptorov a na zlepšenie štruktúry a funkcie krvných ciev. Vedci zistili, že hladiny niektorých proteínov tepelného šoku sa po tepelnej terapii zvýšili v tukovom tkanive, čo naznačuje, že tieto proteíny môžu zohrávať úlohu pri znižovaní zápalu a zlepšenej citlivosti na inzulín, ktorú pozorovali u žien.

Zatiaľ čo vedci zaznamenali určité zlepšenia po prvom mesiaci pravidelného používania horúcej vane, väčšina zlepšenia trvala úplne dva mesiace, aby sa ukázala.

Brett Romano Ely bude prezentovať tento výskum v utorok 24. apríla od 10.00 hod. V San Diegu Kongresové centrum Exhibit Hall (plagát A161) (abstrakt). Ak chcete získať viac informácií, alebo získajte bezplatný tlačový pas na účasť na stretnutí, obráťte sa na tím médií.